هیئت مکتب الرسول .ص.

محفل سرسپردگان ولایت .

محفل سرسپردگان ولایت .

هیئت مکتب الرسول .ص.

محفل سرسپردگان ولایت
تاسیس :1376

تقویـم برنامه های هیئت

 تقویم

 تقم

 تقویم

قاب عکس

 قاب عکس

معرفی کتاب + دانلود

 لهوف سید

نرم افزار گوشی

 لهوف سید

پیام های کوتاه
  • ۱۲ ارديبهشت ۹۳ , ۰۳:۳۲
    روضه
سـایـر

 مقام معظم رهبری

۴ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ

الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

الإمام الحسن العسکری (علیه السلام) 


علامت و نشانه انسان مؤمن پنج چیز است:

 پنجاه و یک رکعت نماز در شبانه روز، (17رکعت نماز واجب، 11رکعت نماز شب، و 23رکعت نافله)، زیارت اربعین و ... بسم الله را بلند گفتن.

«بحارالأنوار، ج72، ص85»


در فرهنگ اسلامی و در معارف عرفانی عدد چهل (اربعین) از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. چله‌نشینی برای رفع حاجت و یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است؛ حفظ کردن چهل حدیث، اخلاص چهل صباح، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤمن و... بسیاری از این نمونه­ها و موارد است.


در فرهنگ عاشورا، أربعین به چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) گفته می‌شود که مصادف با روز بیستم صفر است. در نخستین أربعین شهادت امام حسین(ع) جابربن‌عبدالله انصاری و عطیّه کوفی به زیارت قبر سیدالشهداء آمدند و بنا به برخی نقل­ها، در همان أربعین کاروان اسرای اهل بیت در بازگشت از شام و سر راه مدینه، از کربلا عبور کردند.


به هر حال فرازهای زیارت أربعین که از امام صادق(ع) روایت شده و به‌ما رسیده، در درجه اول، شناخت امام حسین و راه او است؛ که انسان نباید در برابر ظلم و جور ساکت بنشیند و از سوی دیگر، نشان‌گر این نکته است که چگونه عدّه­ای با پیروی از هوای نفس تا چه اندازه در وادی هلاکت سقوط کرده‌اند. در فرازی از این زیارت می­خوانیم که:
«اللَّهُمَّ إِنِّی أَشْهَدُ أنه ... بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الضَّلَالَةِ وَ الْجَهَالَةِ و حَیرَهِ الضّلالهِ و قد تَوَازَرَ علیه مَن غَرّتهُ الدّنیا و بَاعَ حَظَّهُ بالأرَاذلِ و شَرَی آخرتَهُ بالثَّمنِ الأوکَسِ و تَغَطرَسَ و تَردَّی فِی هَوَاهُ»
خدایا گواهی می­دهم که او خون پاکش را در راه تو به خاک ریخت؛ تا بندگانت را از جهالت و حیرت و گمراهی و مردمی که فریفته دنیا شدند و بهره آخرت­شان را به متاع ناچیز و پست دنیا فروختند و ظلم و جور کردند و در پیروی هوای نفس هلاک شدند، نجات دهد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ آذر ۹۳ ، ۱۵:۲۴
مکتب الرسول

روز هفتم ماه صفر در تقویم های رسمی کشور به عنوان روز ولادت امام موسی کاظم(ع) نامگذاری شده است. اما هفتم ماه صفر در میان مراجع و علمابه خصوص در شهر قم به عنوان روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) روز عزا و تعزیه است و علمای شیعه همواره به این موضوع ملتزم بوده اند. سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری شیرازی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) می دانند و مجلس عزاداری برپا می نمایند.
 
هفتم صفر از سال ها پیش در میان بزرگان و علمای حوزه به عنوان روز شهادت قوی تر بوده است و جنبه عزا و سوگواری در آن بیشتر است تا جنبه شادی و گرامیداشت ولادت امام موسی کاظم(ع) و این سیره همچنان تا امروز ادامه دارد. 
 
همچنین از شاگردان مرحوم شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه و ایت الله بروجردی نیز نقل میشود نظر این دو بزرگوار در خصوص سالروز شهادت امام حسن مجتبی روز هفتم ماه صفر بوده است و با تعطیلی دروس این روز را به عزاداری میپرداختند حوزه علمیه نجف هفتم ماه صفر را به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام) تعطیل میباشد و مراسم سوگواری برگزار میکنند.
 
نظر مراجع و آیات عظام درباره عزاداری هفتم صفر
 
 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ آذر ۹۳ ، ۱۱:۴۹
مکتب الرسول


«أَفْضَلُ ما یتَقَرَّبُ بِهِ الْعَبْدُ إِلَی اللّهِ بَعْدَ الْمَعْرَفَةِ بِهِ الصَّلاةُ وَ بِرُّ الْوالِدَینِ وَ تَرْکُ الْحَسَدِ وَ الْعُجْبِ وَ الْفَخْرِ»
بهترین چیزی که به وسیله آن بنده به خداوند تقرّب می جوید، بعد از شناختن او، نماز و نیکی به پدر و مادر و ترک حسد و خودبینی و نیز ترک به خود بالیدن است.

امام کاظم ( علیه السلام )


مراسم ولادت امام موسی کاظم ( علیه السلام )

شنبــه  8  آذر - ششم صفــر - ساعت 19 

آدرس : خیابان احسان - کوچه شهید بذرافشان 

ولادت حضرت امام موسی کاظم   علیه السلام


جهت مطالعه زندگانی حضرت بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۸ آذر ۹۳ ، ۱۳:۵۸
مکتب الرسول

مراسم شام شهادت حضرت رقیه ( سلام الله علیه ) 


پنجشنبه ششم آبان ماه -  ساعت 19
منزل برادر مجنونی 

شهادت حضرت رقیهجهت مطالعه زندگینامه حضرت رقیه (س) بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ آذر ۹۳ ، ۲۱:۳۶
مکتب الرسول